Laureaci

Grand Prix

Złespół - Praska

Warszawski zespół, głównie praski, skład utworzony wokół Alternatywnego Klubu Sportowego AKS ZŁY (obecnie też Praga Zły). W 2022 roku wydał własnym nakładem płytę z muzycznymi wersjami przyśpiewek kibicowskich (“Zło’ta płyta”), a w 2024 Epkę “Ulice Jerozolimskie”. Koncertujący głównie w Warszawie, na swoim koncie ma muzyczne spacery ulicami Warszawy m.in. w ramach “Festiwalu Singera”. Muzyczny magiel czerpiący z rocka, muzyki klezmerskiej, ballady ulicznej, grając i śpiewając w kilku językach.

 

Irka Jazukiewicz – Wokalistka. Polka urodzona na Litwie, od 20 lat związana z Pragą. Mieszkała m.in. na Ząbkowskiej, Stalowej, Szanajcy, Floriańskiej i Targowej. Współorganizatorka wydarzeń artystycznych, m.in. muzycznych spacerów czy wydarzeń związanych z “Otwartą Ząbkowską”.

 

Natalia “Kanalia” Miller – Wokalistka. Związana z kibicowską sekcją ultras zespołu AKS Zły, stadionowym Młynem i nocnym życiem praskich Ristorante.

 

Kamil “Śledziu” Ślesiński – Wokalista. Od lat na Pradze od Placu Hallera do Szmulek. Związany z przestrzenią dzielnicy prywatnie i zawodowo. Kiedyś najbardziej znany barman Offsidu. Kiedyś to było.

 

Kamil “Negritto” Filipek – Wokalista. Człowiek orkiestra, Współpracujący z inicjatywami praskimi, m.in. Sercem Miasta. Zaangażowany w organizację prac klubu AKS Zły.

 

Benjamin “Benio” Cope – Klarnecista. Anglik z Pragi. Mówi w co najmniej pięciu językach, a w co najmniej w czterech jednocześnie. Współtwórca i prowadzący od ponad 10 lat muzycznej audycji “Wojna Francusko-Polska pod flagą biało czerwoną” w Radio Kampus. Były członek Białoruskiego zespołu Nagual.

 

Igor “Docent Pałka” Kalbarczyk – Perkusista. Warszawiak z wyboru, wcześniej muzyk kilku rockowych kapel, o których nikt nie słyszał, a do tego z Lublina, więc się nie liczy.

 

Miłosz “Miłek” Zarzycki – Basista. Absolwent szkoły muzycznej na jakimś tam instrumencie. Uczestnik pobocznych, rozwijających się projektów uciekających w jazz i noise. Czasem gra w sukience.

 

Antoni “Banderass” Galaszewski – Akordeonista. Piękny, młody i zdolny. Student pierwszego roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu. Ostatnie pół roku uczył się do egazaminów stukając w biało-czarne klawisze, niczym barwy klubu AKS Zły.

 

Stanisław “Stachu” Okurwoski – Skrzypek. Najbardziej rozpozawalny po wstępie do utworu “Mazeldiker”, którego wokaliści nie pozwalają mu dograć do końca. W ubiorze sztosik, w muzyce też cosik. Na rozgrzewkę wycina Vivaldiego.

 

Marek “Kajak” Elas – Gitarzysta. Urodzony w Gdyni, od podstawówki związany z Pragą. Wcześniej członek dwóch lub pięciu zespołów, szczerzej znany wąskiej publiczności. Do spotkania gdzieś między stadionem, salą prób, laboratorium a lasem i rzeką.

 

tekst: Natalia Miller

muzyka: Natalia Miller

Nagroda Publiczności

ICON – Szary człowiek

ICON to warszawska formacja, w której twórczości znajdziecie sporą dawkę porządnego rockowego brzmienia. Soczyste riffy, energiczne tempo, mnóstwo harmonii gitarowych, solówki, chwytliwe melodie i energetyczny kawał mocnego, babskiego wokalu. W klimacie ich grania słychać duży ukłon w stronę starego, dobrego, klasycznego, melodyjnego heavy-metalu ze słyszalnymi inspiracjami Iron Maiden. Bez trudu jednak odnajdziecie elementy glam rock/metalu, hard rocka a także elementy power metal. Zespół jest Finalistą Emergenza Festival 2018 oraz festiwalu ROCKOWANIA w Mławie w roku 2022.

 

Tekst utworu powstał w reakcji na tragedię, która miało miejsce 19 października 2017 r. w Warszawie, kiedy Piotr Szczęsny dokonał samospalenia na Placu Defilad. Tekst utworu ma na celu upamiętnienie osoby Piotra Szczęsnego i jego przesłania. Piotr Szczęsny w swoim przedśmiertnym manifeście określił siebie jako „szary człowiek”.

 

Skład zespołu:

Krystyna Goździcka,

Maciej Marzec,

Piotr Kubiak,

Paweł Socha,

Arkadiusz Żuk

 

tekst: Tomasz Seremet

muzyka: Piotr Kubiak 

2. Miejsce

Hope4Street – Ortalion

Skład zespołu: Maja Kolczyńska, Anna Szmid, Anna Stępień, Cezary Mrowiec, Weronika Cybulska, Sebastian Cybulski

 

Początki zespołu sięgają 2012 roku, kiedy to większość była jeszcze dziećmi pod skrzydłami Fundacji Twoja Pasja. Tego roku wydali debiutancką płytę „Praskie Bity”, a w 2022 roku „MiXtape”. Od tamtej pory trwają przy idei – dziś zespół tworzą ludzie, którzy wiążą swoją drogę zawodową z muzyką. To co wyróżnia Hope4Street to świeże brzmienie, oryginalne podejście do muzyki – łączą rap z śpiewem harmonijnym.

„Ortalion” zespołu Hope4Street jest utworem wielowymiarowym – nawiązującym do współczesnych symboli Warszawy; Symboliki Franka Kimono – nazywanego „Królem Polskiego Rapu”, pochodzącego z Warszawy, śpiewającego na jej temat w latach 80., oraz do kultury dresów, którzy mają ogromny wpływ na patriotyzm lokalny. „Ortalion” podobnie jak „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” Franka Kimono jest pieśnią satyryczną. Wszystko w kulturze hip-hopu, która jest głównym nurtem kulturowym współczesnej młodzieży.

 

tekst: Anna Szmid, Anna Stępień, Cezary Mrowiec, Weronika Cybulska

muzyka: Sebastian Cybulski

3. Miejsce

Odlot – Straszni mieszczanie

Skład zespołu: Anna Jagłowska, Dariusz Żak

 

Autorem tekstu jest Julian Tuwim, który był związany z Warszawą. Wiersz „Mieszkańcy” na podstawie którego powstał utwór „Straszni Mieszczanie” jest dosadną krytyką mieszczaństwa, jego braków intelektualnych, bezcelowego i monotonnego życia. Kojarzy się z mrokiem społeczeństwa, chociażby Pragi oraz warunkami życia, które przez system nie zmieniły się od czasów napisania utworu przez Tuwima i kompozycji Struny z lat 80, aż po czasy współczesne.

 

oDLoT powstał 01.01.2024r. jako duet. Anna „Naja” (wokal) i Darek „Struna” (gitara i samplery) tworzą własne, całkiem nowe kawałki. Grają muzykę na pograniczu electropunk i muzyki alternatywnej mocno stawiając na wpadające w świadomość riffy gitarowe i przekaz swoich tekstów.

 

W kwietniu tego samego roku, oDLoT wszedł do studia i 18.04.2024 r. po miesiącach ciężkiej pracy, zrealizował swój pierwszy album „oDLoT”. Jak mówią sami muzycy, jest to odlot z przeszłości do przyszłości. W ubiegłym roku ten sam skład pod nazwą Stolica z utworem „Na kolana” zdobył wyróżnienie Konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic.

 

tekst: Julian Tuwim

muzyka: Dariusz Żak

Wyróżnienie

Aleqsandra – Warszawocentryczna

Aleksandra Rolnik „Aleqsandra” ma 19 lat i mieszka w Warszawie. Śpiewać zaczęła, gdy miała 11 lat. Przedtem, uczyła się grać na gitarze klasycznej, jednak po pewnym czasie zaczęła poświęcać więcej uwagi kształceniu swojego wokalu, a gitara stała się dla niej narzędziem pozwalającym pisać własne utwory i sobie akompaniować. Z czasem nauczyła się również grać na pianinie. Muzyka to jej największa pasja, dlatego stara się stale w niej rozwijać.

 

W liceum była wokalistką wieloosobowego zespołu coverowego, dzięki któremu miała okazję wystąpić na wielu festiwalach i konkursach, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Obecnie studiuje i muzycznie działa głównie solo. Gatunki muzyczne, w których czuje się najlepiej to pop i R&B a największą inspiracją jest Alicia Keys. W pisaniu piosenek najważniejsze dla Aleksandry jest stworzenie tekstu, z którym słuchacze będą mogli się utożsamić lub dzięki któremu poznają emocje, jakie były w niej podczas jego pisania. Jeśli miałaby wybrać jeden ulubiony aspekt muzyki, to byłoby właśnie to, że dzięki niej każdy może doświadczyć nowych emocji i lepiej zrozumieć innych lub utożsamić się ze słowami danego utworu i dzięki temu poczuć się zrozumianym.

 

tekst: Aleksandra Rolnik

muzyka: Aleksandra Rolnik

Wyróżnienie

Bemowscy Seniorzy – Moje Bemowo

Skład zespołu: Krzysztof Jambor, Hanna Aniszewska, Krystyna Bochenek, Elżbieta Chachaj, Irena Fabisiak, Elżbieta Hijewska, Iwona Keller, Andrzej Kucharski, Barbara Kulińska, Krystyna Majkowska, Barbara Nawrot, Izabela Sasim, Bożena Skudlarska, Alicja Wichrowska, Maryla Wojciechowska, Irena Zagrzejewska

 

Piosenka i teledysk „Moje Bemowo” to dzieło zbiorowe, efekt pracy: pomysłodawczyni – Przewodniczącej Bemowskiej Rady Seniorów – Bożeny Skudlarskiej; reżyserki Moniki Grzybowskiej, która jest jednocześnie autorką muzyki; Zofii Marszałek – autorki tekstu do piosenki „Moje Bemowo”, tj. wiersza wyróżnionego podczas Konkursu Poetyckiego dla Seniorów o „Srebrny Laur Bemowa” pt. „Ocalmy Wrażliwość”; Krzysztofa Jambora, członka Bemowskiej Rady Seniorów, który dał piosence swój piękny głos, a także wszystkich wspaniałych, roztańczonych seniorów z Bemowa, poprowadzonych przez choreografkę Martynę Efir, którzy nie tylko zatańczyli w teledysku, ale także wspólnie zaśpiewali refren piosenki.

 

tekst: Zofia marszałek

muzyka: Monika Grzybowska

Wyróżnienie

Finn – Spacer

Michał Bartosiński, urodzony w sierpniowy poranek pod koniec lat 80. w Warszawie. Młodzieńcze początki występowania w garażowych zespołach zakończył na etapie prób i śpiewania coverów, a do muzyki wrócił po latach. Jako Finn działa od roku, pisząc teksty i komponując muzykę.

 

Nagrywany i miksowany w warunkach domowych materiał stał się podstawą do stworzenia opublikowanej na Spotify EPki pt. LAS. Poza solowym projektem, Michał Bartosiński działa też jako członek zespołu Kamuflaże.

 

tekst: Michał Bartosiński

muzyka: Michał Bartosiński

Wyróżnienie

Joanna Vorbrodt – Na Nowym Świecie

Skład zespołu: Joanna Vorbrodt, Romuald Vorbrodt

 

Poetka, autorka tekstów piosenek, kompozytorka, wykonawczyni piosenki literackiej. Lubi eksperymentować z formą i bawić się muzycznymi stylami. Gra na thereminie. Jej twórczość to muzyczny wszechświat w poetyckich ilustracjach. W swoim dorobku ma trzy autorskie albumy muzyczne. Członkini Związku Literatów Polskich. Na scenie towarzyszy jej Romuald Vorbrodt – gitarzysta, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

tekst: Joanna Vorbrodt

muzyka: Joanna Vorbrodt

Wyróżnienie

Lament – Mam tak samo jak ty

Zespół powstał dzięki przyjaźni, a pierwszy krążek ujrzał światło dzienne na początku 2023 roku. Po zakończonej pracy nad pierwszym albumem zespół powiększył się o dwóch muzyków, dzięki czemu dzisiaj Lament gra akustycznie. Gatunek muzyczny, w jakim się obracają to mieszanka R&B, soul, lo-fi, a nawet hip-hop. Pragną stale dzielić się z ludźmi muzyką, głęboko wierząc w jej sens i przesłanie, jakie za sobą niesie.

 

Każdy członek zespołu urodził się w Warszawie – to nasze rodzinne miasto, mówią. Czasem bywa tak, że mają ochotę gdzieś uciec, zniknąć na jakiś czas daleko od miasta. Utwór „Mam tak samo jak Ty”, inspirowany twórczością Czesława Niemena („Sen o Warszawie”), jest głosem młodego pokolenia – pisany na podstawie zmagań i doświadczeń, ubrany w piękno jakie ma w sobie Warszawa.

 

tekst: Maja Kolczyńska, Anna Stępień

muzyka: Kacper Łęcki