Laureaci

Grand Prix

Figger & Maja Laura - Róże

Maja Laura Jaryczewska (1999) to utalentowana pianistka i kompozytorka, wokalistka, autorka tekstów i producentka. Studiowała m.in. u Włodzimierza Nahornego, Sławka Jaskułke i Pawła Mykietyna. Była członkinią zespołu Ścianka. Jest córką współzałożyciela grupy rockowej Oddział Zamknięty. Prowadzi własne studio produkcji muzycznej oraz wydawnictwo fonograficzne Maja Laura Records. Zaangażowana jest także w działalność dobroczynną – do niedawna Prezeska Fundacji Efektywny Altruizm, będącej częścią do międzynarodowego ruchu społecznego Effective Altruism. Inicjatorka projektu “Więcej Dobra”, platformy internetowej, która pozwala na przekazywanie darowizn na rzecz najskuteczniejszych organizacji dobroczynnych na świecie. Otwarcie mówi o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym, m.in. chorobie dwubiegunowej i uzależnieniach, by wpływać na stygmatyzację osób cierpiących na podobne zaburzenia.

 

W 2022 roku wydała pierwszą płytę „Bardo”, którą krytycy uznali za alternatywny debiut roku. Będąc pewna swoich oczekiwań wobec muzyki, którą tworzy zdecydowała się na założenie własnej – Maja Laura Records. Obecnie pracuje m.in. nad projektem “Monk, My Dear” (autorskie aranżacje kompozycji legendy jazzu Theloniousa Monka), którego premiera odbędzie się w sierpniu 2023 r. na Dziedzińcu Kultury w Warszawie. Na jesieni 2023 r. będzie miał swoją premierę również duet producencko-wokalny “Figger & Maja Laura” (pop, alternatywa).

 

Andrzej Figger (1995) twórca dźwięków, zakochany w muzyce od zawsze. To właśnie przez nią oddycha i żyje! Od trzech lat zajmuje się produkcją muzyczną, komponowaniem, pisaniem tekstów i śpiewaniem. Przez te lata, dzięki szkole Music Laboratory i pomocy takich nauczycieli jak Michał Wasilewski z zespołu XxanaxX, zgromadził bezcenną wiedzę i doświadczenie, które przekłada na emocjonalne melodie i teksty. W zeszłym roku nawiązał współpracę z Mają Laurą, a wspólna EPka nosząca nazwę „Warszawskie Ulice” będzie jego pierwszym muzycznym dzieckiem.

 

tekst: Figger & Maja Laura

muzyka: Figger & Maja Laura

Nagroda Publiczności

Clödie – Sen o Warszawie

Clödie swoją działalność artystyczną rozpoczęła w 2013r. To artystka obdarzona drapieżnym i niecodziennym głosem.

 

Uczestniczka IV Edycji The Voice of Poland. Początek popularności Clödie to Singiel „GO!” – entuzjastycznie przyjęta przez fanów propozycja zgłoszona do Krajowych Eliminacji Konkursu Eurowizji w 2018r. Artystka zasłynęła z akustycznej wersji utworu Zombie – The Cranberries, który został opublikowany w lipcu 2018 r dzisiaj ma już ponad 35 mln wyświetleń na YouTube i tysiące pochlebnych komentarzy z całego Świata.

 

tekst: Marek Gaszyński

muzyka: Czesław Niemen

 

Skład zespołu:

Clödie – Klaudia Trzepizur

Olaf Olszewski

Mateusz Królica

Jacek Czekaj

2. Miejsce

NepalTYLE – Łza zła

Zespół hip hopowy ukształtowany w Dobre Flow Records pod okiem Fundacji Twoja Pasja. Początkowo była to forma terapii/ socjalizacji twórczej – projekt PGRU TEAM. Teraz Czarodziej, Łęcki, Zjawa , Vera Icon oraz Dj Scyb tworzą skład, który w poezji i wyjątkowym flow na bicie odnalazł swoją przestrzeń do dzielenia się wiedzą, obserwacjami, wrażliwością i słowem. Zespół jest międzypokoleniowy, cały czas się rozwija pracując nad drugim krążkiem w pełni autorskim.

 

zespół: Cezary Mrowiec, Kacper Trauc, Kacper Łęcki, Anna Szmid, Sebastian Cybulski/DJ SCYB

 

tekst: Cezary Mrowiec, Kacper Trauc, Kacper Łęcki, Anna Szmid

muzyka: Kacper Łęcki 

3. Miejsce

Anka Szamanka – Rejs

Anna Jastrzębska, ma 26 lat i pochodzi z Warszawy. Ukończyła studia wokalno – aktorskie na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Obecnie pracuje nad swoim autorskim muzycznym repertuarem oraz spektaklem muzycznym w nurcie piosenki aktorskiej. Niedawno została laureatką konkursu twórczości Romana Kołakowskiego, w którym zdobyła Grand Prix. W 2018 r. zdobyła wyróżnienie oraz 1. nagrodę dziennikarzy w konkursie Pamiętajmy o Osieckiej.

 

tekst: Anna Jastrzębska

muzyka: Anna Jastrzębska, Paweł Jastrzębski

Wyróżnienie

Adyena – Selfie ze stolicy

ADYENA to multiinstrumentalistka, wokalistka i songwriterka. Zajmuje się komponowaniem piosenek od wczesnego dzieciństwa, to jej ogromna pasja, którą od wielu lat dzieli się z publicznością. Obecnie pracuje nad płytą pt.” Kolorowa” z piosenkami w różnych stylach muzycznych: pop, rock, funky, reggaeton.

 

tekst: Adriana Domeracki

muzyka: Adriana Domeracki

Wyróżnienie

Gold Cobra - Bródno

Zespół powstał na Warszawskim Bródnie. Grają muzykę, która łączy w sobie Metal z Rapem.

 

Michał Sikora – Bas (Warszawa Bródno)

Piotr Pomagalski – Gitara (Warszawa Bialołęka)

Artur Kisiński – Perkusja (Warszawa Białołęka)

Mariusz Chojecki – wokal (Warszawa Grochów)

Aleksandra Przybysz – wokal (Warszawa Muranów)

 

Tekst: Michał Sikora Muzyka: Michał Sikora, Piotr Pomagalski, Artur Kisiński, Mariusz Chojecki, Aleksandra Przybysz

Wyróżnienie

Hard Staff – Już trudno będzie spać

Krzysztof Wąsik – wokalista & kompozytor

Natan Supeł – perkusista &producent muzyczny & kompozytor

Egon Wielgos – saksofonista & kompozytor & menedżer

Albert Wielgos – pianista & kompozytor

Maciej Dolecki – gitarzysta & kompozytor

 

Hard Staff to zespół składający się z pięciu młodych, przystojnych i niezwykle ambitnych muzyków założony przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod koniec 2022 roku. Od 26 maja 2022 roku wydają swoją autorską muzykę w klimatach jazz-rockowych, której towarzyszą nieoczywiste teksty nawiązujące do osobistych przeżyć, marzeń a także fantazji. Od marca 2023 mają przyjemność współpracować z Agora Digital Music. Grono słuchaczy stale się powiększa, gdyż mieli przyjemność grać w takich miejscach jak sala koncertowa Muzeum POLIN oraz Bemowskie Dni Młodzieży, gdzie supportowali m.in. Tribbsa i Kubańczyka. Ich największym marzeniem jest możliwość grania własnej muzyki przed coraz szerszą publicznością. W autorskiej muzyce łączą takie gatunki muzyczne jak jazz, funk, pop, rock a czasem nawet rap. Tworzenie nowych utworów oraz pisanie do nich własnych tekstów a także improwizowanie jest największą pasją muzyków. Za główny cel swojej muzycznej ścieżki postawili sobie pozostawienie jak największej ilości autorskich utworów oraz społeczności ludzi, którzy słuchając naszej muzyki będą czuć się po prostu szczęśliwsi.

 

tekst: Egon Wielgos

muzyka: Natan Supeł, Egon Wielgos

Wyróżnienie

Highflyers - Zadyszka

Highflyers – pięć barwnych motyli lata wysoko nad dolinami dźwięków. W muzycznej podróży od jazzu, przez pop, r’n’b, soul, rock, funk, aż po dub czy etno odnajdą się różne dusze. Każdy koncert zespołu jest złożonym widowiskiem muzycznym, z udziałem tancerzy i cyrkowców. Spektakle opisują drogę do połączenia z własnymi wartościami. Narratorem tej baśni jest Nikki – autorka tekstów i koncepcji albumu „U Czucia”.

 

zespół: Weronika Bednarczyk, Sebastian Nieckarz, Wojciech Brian Wild, Adam Najman, Piotr Starzyk.

 

tekst: Weronika Bednarczyk

muzyka: Weronika Bednarczyk, Sebastian Nieckarz, Wojciech Brian Wild, Adam Najman, Piotr Starzyk

Wyróżnienie

Joanna Mioduchowska – W moim wielkim mieście

zespół: Joanna Mioduchowska – gitara, śpiew

Kamil Rudolf – gitara solowa, bas, perkusja

 

tekst: Joanna Mioduchowska

muzyka: Joanna Mioduchowska

Wyróżnienie

Kołdra - Korpollada

KOŁDRA to wrocławski zespół założony w 2020 roku z inicjatywy Agnieszki Frączyk (voc/skrzypce). W skład wchodzi Piotr Gil (kontrabas/bas), Michał Małkowicz (perkusja), Jakub Chrobak (gitara elektryczna) oraz Michał Olejnik (instrumenty klawiszowe). Szerszej publiczności zespół Kołdra dał się poznać podczas 42 Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2022 roku, gdzie jako jedyny zespół zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu. Kołdra została również nominowana do nagrody Wrocławskiego Artystycznego Odkrycia w roku 2022 – WARTO – przyznawanej przez Wrocławską Gazetę Wyborczą. Debiutancka płyta “KORPO DIEM” zespołu Kołdra jest nietuzinkowym połączeniem dwóch światów – pełnej ekspresji, stylistycznie obfitej, nieraz melancholijnej muzyki oraz tekstów opowiadających o życiu w korporacji. Warszawa to największe skupisko biurowców i świata korporacji, biznesu w Polsce. Cała płyta KORPO DIEM – a w szczególności utwór Korpollada – przenoszą słuchaczy w humorystyczną wizję biurokracji. Warszawiacy – zarówno Ci miejscowi, przyjezdni jak i będący od czasu do czasu w delegacji – mogą utożsamić się z tymi tekstami.

 

tekst: Agnieszka Frączyk

muzyka: Agnieszka Frączyk, Piotr Gil, Michał Małkowicz, Karol Smolski, Radosław Kuczyński, Jakub Chrobak, Konrad Gzik, Mateusz Gorzkiewicz

Wyróżnienie

Stalowa – Kawałek bruku wystarczy

Ulica Stalowa ma niepowtarzalny klimat. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotrek Białek, właściciel lokalu To Się Wytnie, który spiknął sąsiadów, przyjaciół i kochających Pragę artystów. Przy okazji tegorocznego Święta Stalowej nagrali „Kawałek bruku wystarczy” by pokazać, że nasze miejsce jest pełne szczerości , dobra i pozytywnie zakręconych ludzi.

 

zespół: Natalia Fornalska, Julia Borkowska, Julia Tomiczek, Izabela Nowak, Aleksandra Konik, Piotr Białek, Aleksander Kos-Nowicki, Bartosz Anddrejuk, Zbigniew Wlizło, Maciej Mościcki, Rafał Praczyk, Kamil Kryk, Paweł Zawadzki

 

tekst: Beata Łubczonek, Bartosz Andrejuk

muzyka: Natalia Fornalska, Julia Borkowska, Aleksandra Konik, Aleksander Kos-Nowicki, Zbigniew Wlizło, Piotr Dydycz

Wyróżnienie

Stolica – Na kolana

Anna Jagłowska vel. IGŁA – performerka, wokalistka, songwriterka. Głos i dusza STOLICY. Wcześniej (od 2010r) występowała w Chórze Kobiet – nowoczesnym chórze tragicznym.

 

Darek Żak vel. STRUNA – songwriter i multiinstumentalista, z wieloletnim doświadczeniem muzycznym. Grał w: SAYGON (1980-985), Abraxas (1990-1995), M.U.N. (1995 – 2010). Założyciel i mózg STOLICY.

 

Kolektyw artystyczny wykonujący performance z pogranicza alternatywy, muzyki eksperymentalnej i industialu. Tworzą spektakl, który za każdym razem jest inny i niepowtarzalny. Każdy występ STOLICY to emocjonalne przeniesienie doznań, zawartych w słowach i dźwięku. W 2018 została nagrana płyta „dOMY sCHRONY”, w 2020 płyta „Za Rogiem” Autorami tekstów i muzyki są „Struna”, który był gitarzystą warszawskiej punkowej grupy ”Saygon” istniejącej w latach 1981-1985 oraz „Igła”. Muzyka porusza problemy społeczne, a brzmienie jest mocno osadzone w latach 80. W 2020 roku w czasopiśmie „Teraz Rock” zespół otrzymał 4 gwiazdki za płytę „Za Rogiem”, a Wiesław Weiss w swojej recenzji określił grupę mianem „MAANAM XXI wieku”.

 

tekst: Dariusz Żak

muzyka: Dariusz Żak