Kapela ze wsi Warszawa

Muzyka z Warszawą w tle, ale też muzyka z Warszawą w nazwie.
fot. Radek Polak

Kapela ze wsi Warszawa – grupa powstała w Warszawie w 1997 roku i niedługo później zaczęła odnosić pierwsze sukcesy – między innymi została laureatem II nagrody oraz nagrody publiczności podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowe Tradycja”. Pierwotnie grupa nazywała się po prostu Kapela ze wsi. Finalna nazwała powstała na skutek przejęzyczenie się przez konferansjera podczas Mikołajek Folkowych w 1998 roku. I już pod tym szyldem grupa wydała debiutancki album pod tytułem Hop Sasa. Pojawienie się płyty na rynku było motorem do intensywnego koncertowania, na przykład w Europie Zachodniej w której to krajach muzyka zespołu cieszy się sporym zainteresowaniem.

Kolejne lata to kolejne sukcesy. W 2001 roku zespół nagrał i wydał album Wiosna Ludu, który ukazał się również w Niemczech i Ameryce. Niewątpliwie muzyka Kapeli ze wsi Warszawa jest doceniana w folkowych kręgach cała świata. Przypieczętowaniem tego stwierdzenia jest fakt, że zespół otrzymał w 2003 roku otrzymało nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W związku ze wzmożoną aktywnością koncertową poza granicami Polski, zespół rozpoczął użytkowanie alternatywnej, anglojęzycznej nazwy zespołu – Warsaw Village Band. 2006 rok to sukces na rodzimym gruncie – nominacja do Fryderyka za najlepszy album folk/etno.

 

 

W 2007 zespół otrzymał, przyznawaną przez magazyn „Machina”, nagrodę Machiner w dwóch kategoriach: „najlepszy zespół” oraz „sukces na świecie”.

 

W 2008 roku powstał album z remiksami – Wymiksowanie, zespół przygotował muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego. W kwietniu 2008 nagrany został 4. studyjny album – Infinity, którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku. Na początku tego roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – Wymixowanie. W kwietniu 2010 album „Infinity” zdobył tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz 3. w historii zespołu Fryderyka za najlepszy album Folk/World Music.

 

Członkowie tego muzycznego kolektywu udzielają się również w innych projektach, takich jak Żywiołak, Stilo, Swoją Drogą.

Jeśli podobał Ci się ten wpis – podziel się nim ze znajomymi.

Być może zainteresuje Cię także