Sen o Warszawie

Z okazji ostatnich urodzin Czesława Niemena ciekawą interpretację „Snu o Warszawie” zaprezentowała artystka młodego pokolenia, Justyna Jary.
justyna jary sen o warszawie

Czesław Niemen jest niekwestionowaną legendą polskiej piosenki i często określany jest mianem najważniejszego bądź jednego z najważniejszych polskich artystów muzycznych. Któż dziś nie zna takich przebojów jak „Pod Papugami”, „Dziwny jest ten świat” czy „Sen o Warszawie”? Ten ostatni to autorska kompozycja Niemena z tekstem dziennikarza radiowego Marka Gaszyńskiego, który stworzył to ponadczasowe dzieło ponad pół wieku temu. „Sen o Warszawie” przez te wszystkie lata stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie piosenka miała francuski tekst nawiązujący do polskiej gościnności. Warszawa jako miasto stała się podmiotem w polskiej wersji pieśni na wyraźną prośbę młodego Czesława, który w tym czasie robił karierę we Francji.

 

„Mam tak samo jak ty miasto moje, a w nim…” dziś wybrzmiewa w wielu warszawskich utworach muzycznych, teatralnych czy produkcjach filmowych, ale najgłośniej tam, gdzie są kibice warszawskiej Legii. Historia zaczęła się ponad 2 dekady temu, gdy naczelny redaktor pisma „Nasza Legia” Wiesław Giler rozkładał tekst piosenki na krzesełkach kibiców przed meczami Wojskowych. Od tamtego czasu „Sen o Warszawie” grzmi przy Łazienkowskiej, śpiewany czy raczej wykrzykiwany przez dziesiątki tysięcy gardeł warszawskich legionistów jako oficjalny hymn Legii Warszawa.

 

O wielkości twórcy może świadczyć ilość coverów wykonywanych przez innych artystów. „Sen o Warszawie” m.in. zagrała Metallica podczas warszawskiego koncertu, grały Wilki, Bracia Cugowscy, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, śpiewała Stanisława Celińska, Krystyna Prońko, Karolina Cicha, Edyta Górniak, Kasia Nosowska, Stanisław Sojka, Zbigniew Wodecki, Janusz Radek, Sokół, Taco Hemingway i wielu innych.

Z okazji ostatnich urodzin Czesława Niemena ciekawą interpretację „Snu o Warszawie” zaprezentowała artystka młodego pokolenia, Justyna Jary. Nie tylko pięknie wykonała wokalnie, ale jak sama pisze „niedrogo” zrealizowała w tych trudnych czasach bardzo sympatyczny i profesjonalny klip. Jaramy się twórczością Justyny Jary, bo to artystka z niecodzienną urodą i talentem – jest wokalistką, autorką muzyki i tekstów, aktorką, producentką, instruktorką wokalną i do tego uwielbia podróżować. Jak mówi Justyna – jej teksty pokazują świat syrenich zdarzeń, czyli rozstań, poszukiwań, zagubień w tłumie, czasem w wytrawnej, czasem w słodkiej odsłonie. Syrenich, bo inspiracji dostarcza artystce Warszawa.

 

Mamy nadzieję spotkać się w niedługim czasie podczas koncertu na żywo a póki co polecamy „Sen o Warszawie” w interpretacji Justyny Jary.

 

Zdjęcie z oficjalnej strony artystki: www.justynajary.pl

Fanpage artystki: www.facebook.com/justyna.jary

Jeśli podobał Ci się ten wpis – podziel się nim ze znajomymi.

Być może zainteresuje Cię także