Kolejny finał Nowego Brzmienia Warszawskich Ulic za nami!
W sobotnią, zmienną pogodę udało nam się zrealizować czwarty finał konkursu NBWU.
Zdecydowaliśmy nie publikować dotychczas wyników plebiscytu ze względu na aktualną sytuację w Ukrainie. To, co się dzieje na ziemiach naszego Sąsiada, jest bardzo przykre i solidaryzujemy się z ofiarami rosyjskiej agresji. Trudno było nam ogłaszać wyniki i cieszyć się plebiscytem wspólnie z laureatami. Niestety nikt nie wie, jak długo potrwa wojna, a my chcemy w miarę możliwości robić swoje i stąd decyzja o upublicznieniu wyników.
Zgłoszenia do plebiscytu odbyły się w styczniu 2022, za pośrednictwem mediów społecznościowych Warsaw Tribute. Internauci, redakcja WT a nawet fan klub jednego z artystów zgłosili łącznie 57 utworów i artystów w czterech kategoriach. Kluczem do zakwalifikowania artysty bądź utworu do plebiscytu była „warszawskość” zawarta w muzyce i tekstach. Warszawskość rozumiana szeroko jako bezpośrednie lub metaforyczne nawiązanie do Warszawy jako miejsca, do dzielnic Warszawy czy wydarzeń historycznych i aktualnych oraz postaci związanych ze Stolicą.
Warszawski Plebiscyt Muzyczny ma na celu promocję warszawskiej muzyki, docenienie uznanych artystów jak i wsparcie artystów, którzy, na razie nie są jeszcze znani szerszej publiczności. I tak w kategorii Warszawski Przebój’21 obok gwiazd pokroju Kult, Bilon, Mata czy popularna Sanah znaleźli się początkujący w branży m.in. NoVela, Kajuu czy Moris. Łącznie w tej kategorii rywalizowały 22 utwory. Pełną listę nominowanych prezentujemy na końcu tekstu.
O tytuł Warszawskiego Artysty roku 2021 rywalizowali bardzo różnorodni artyści – od Zespołu Mazowsze i folkowej Aleganckiej Kapeli poprzez charyzmatyczną i kontrowersyjną Mery Spolsky, energetyczną Justynę Jary i Julię Pośnik, po emanującego dojrzałością artystyczną Fisza Emade Tworzywo i legendę stołecznego hip hopu – Bilona. Nominowaną dwunastkę uzupełniała Sanah, NoVela, Warszawiak roku 2019 Mata, psychodeliczny szymonmówi i rodzinny skład Teściowa Śpiewa.
Wśród nominowanych do statuetki Warszawski Debiut’21 znalazła się szóstka artystów tzw. młodego pokolenia – Bert Gra, Lukrowane Kraby, Mateuff’s Monday, NoVela oraz laureaci zeszłorocznej edycji Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic – szymonmówi i Adrianna Bednarska – Hałasa.
W warszawskim plebiscycie nie mogło zabraknąć kategorii oddającej hołd największym warszawskim przebojom powstałym na przestrzeni wielu lat. Przebój czy hit cieszy się popularnością w określonym, krótkim zazwyczaj czasie. Myśląc o wybranych utworach, często o statusie legendy, postanowiliśmy ustanowić kategorię ponad czasową. Do rywalizacji o tytuł Warszawski Szlagier Wszech Czasów zgłoszone zostało siedemnaście utworów wykonanych przez dziesięciu wykonawców. Każdy z tej dziesiątki jest swoistą legendą nie tylko warszawskiej, ale polskiej sceny muzycznej, a niektórzy i zagranicznej. Z przyjemnością wspominamy Czesława Niemena, Adolfa Dymszę, Annę German, Mieczysława Fogga, Stanisława Grzesiuka i Zbigniewa Wodeckiego. Szanowne grono uzupełniają Irena Santor i Jerzy Połomski oraz kultowe Lady Pank i T.Love.
W głosowaniu w dniach od 27.01 do 20.02 na stronie www.warsawtribute.pl oddano łącznie 1344 głosy. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że utworem, który zdominował plebiscyt jest „Sen o Warszawie”, zwyciężając w dwóch kategoriach. Stało się tak za sprawą oryginalnego dzieła z 1966 roku, wykonanego przez Czesława Niemena z tekstem Marka Gaszyńskiego oraz interpretacji Justyny Jary zespołem z roku 2021.
Oficjalnie Warszawskim Szlagierem Wszechczasów został wybrany „Sen o Warszawie” sklasyfikowany na pierwszym miejscu przed „Warszawą” T.Love oraz Mieczysławem Foggiem i jego „Piosenką o mojej Warszawie”.
W kategorii Warszawski Przebój Roku 2021 najwięcej głosów uzyskała oryginalna aranżacja utworu „Sen o Warszawie” Justyny Jary z zespołem. Podium uzupełniła formacja NoVela z utworem „Czy to nadal TY?” oraz KULT z „Planem zagospodarowania przestrzennego dla Białołęki”.
Warszawskim Debiutem’21 został wybrany szymonmówi z utworem „Grochów” przed Adrianną Bednarską – Hałasa i jej „Labiryntami pod Centralnym” oraz zespołem Lukrowane Kraby z utworem „Syrena”.
Justyna Jary otrzyma dwie statuetki, gdyż zwyciężyła również w kategorii Warszawski Artysta’21 wyprzedzając zespół Teściowa Śpiewa i Sanah.
Odwiedźcie naszą stronę z laureatami, żeby dowiedzieć się więcej o naszych zwycięzcach i posłuchać ich utworów!
Laureatom pierwszej edycji Warszawskiego Plebiscytu Muzycznego 2021 serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymają pamiątkowe statuetki stworzone przez trójmiejskiego artystę malarza, grafika, projektanta i konstruktora Grzegorza Domowicza.
Statuetki planujemy wręczyć laureatom w jednym z warszawskich lokali „Pyzy, Flaki Gorące”, oczywiście przy pysznych warszawskich flakach z pulpetami i gorących pyzach ze skwarkami.
Uczestnikom, którzy zaangażowali się w głosowanie serdecznie dziękujemy! Niektórych wyróżnimy płyta z warszawską muzyką „Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic’21”.
Dziękujemy za partnerstwo i wsparcie firmie Trans-Form, która jest fundatorem statuetek oraz właścicielom sieci warszawskich barów „Pyzy, Flaki Gorące”.
Mamy nadzieję rozwijać Warszawski Plebiscyt Muzyczny i jeśli chcielibyście nam Państwo w tym pomóc i macie na to pomysł, zapraszamy do kontaktu e-mailowego kontakt@warsawtribute.pl
Poniżej prezentujemy wszystkie nominacje w 4 kategoriach w kolejności alfabetycznej:
Jeśli podobał Ci się ten wpis – podziel się nim ze znajomymi.
W sobotnią, zmienną pogodę udało nam się zrealizować czwarty finał konkursu NBWU.
Poznaliśmy finalistów czwartej edycji konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic!
Rywalizacja o nagrodę publiczności tegorocznej edycji NBWU została rozstrzygnięta.